Wstęp do „Kulinarna podróż po Europie”

Zapraszamy Państwa w kulinarną podróż po Europie, to sposobność by poznać inne kultury przez degustowanie. W cyklu trwającym 12 miesięcy piątym przystankiem będą Niemcy.

Oferta ważna od 1 maja.

Niemcy

W niemieckich tradycjach kulinarnych króluje wieprzowina, kapusta, oraz ziemniaki, które szczególnie skradły podniebienia naszych sąsiadów. Charakterystycznym elementem kuchni niemieckiej jest połączenie smaku słodkiego i kwaśnego. Któż nie próbował „kartofelsalat” czy kultowych kiełbasek w słodko – kwaśnym curry, szczególne w zestawie z zimnym piwem.

Niemcy uwielbiają wspólne biesiadowanie, w ten sposób kultywują swoje tradycje. Przykładem jest Oktoberfest – święto piwa i golonki, a co jest imponujące – w ponad 1350 browarach produkują aż 5000 rodzajów piwa! Mimo kultu picia piwa, mają również wspaniałe tradycje winiarskie. Chłodny klimat generuje przewagę białych odmian, stąd powstają wyśmienite rieslingi, od tych wytrawnych po bardzo słodkie.

W zależności od landu, kuchnia różni się od siebie znacząco. Na zachodzie dominują potrawy bogate z warzyw, na południu dania mięsne i wysokoenergetyczne, różnią się i zwyczaje i potrawy regionalne, ale to co łączy wszystkich Niemców niezależnie od regionu – to uwielbienie dla szparagów. Wczesną wiosną, od dawna triumfy w niemieckich kuchniach święcą szparagi nazywane „białym złotem”. W szparagowych zagłębiach wybierana jest nawet Szparagowa Królowa. Żadne warzywo nie wzbudza tyle emocji co szparagi. Tym samym, w środku szparagowego sezonu i my zapraszamy na kulinarne klasyki kuchni niemieckiej z ukochanym warzywem. Guten Appetit!

Zupa
Spargelcremesuppe – 22 zł
krem z białych szparagów z paluchem szparagowym w cieście

Danie główne
Spargel mit Hollandaise Sauce – 32 zł
szparagi z sosem holenderskim, szynką i młodymi ziemniakami

Königsberger Klopse – 49 zł
klopsy królewieckie w sosie kaparowym z ziemniakami

Wiener Schnitzel mit Spargel – 58 zł
sznycel z cielęciny z morską solą i szparagami w maślanym sosie

Deser
Schwarzwälder Kirschtorte – 22 zł
tort szwarcwaldzki z wiśniowym sosem

Wino
Kendermanns Spatlese Riesling – 99 zł (75 cl)
białe, półsłodkie